Question:
 
Do you like getting a bargain when you’re shopping or paying full price?
 
Easy choice, isn’t it?

And I don’t know about you.
 
But I’ve discovered there are several things to buy in bulk if you want the best deal.

Here’s the thing:

When you start cutting expenses, one of the first things you look at is your grocery bill. And according to the USDA, the average family of 4 spends anywhere from $600 to $1,268.00 on groceries each month.
 
Can you afford to spend $1,200 each month on groceries?
 
Me neither.
 
So are you ready for the tips? Let’s dive in.
 
First, Make Sure to Save While You Spend

dollar bills

Do you like to keep things simple?
 
Me too. And I’m not talking about clipping coupons. 

Here’s what I recommend:
 
Anytime you make a purchase online – use a cash back program like Rakuten.
 
There are several things you should buy online if you want to get the best deal. Plus, you can combine those savings with Rakuten.
 
If you haven’t heard of Rakuten, here’s what you do:
 
You sign up for an account and use the search bar to find the retailer you want to shop at.

For my visual readers, here’s what that looks like:

rakuten homepage
 
As you make purchases, you’ll get cash back.

 
And when you’re planning big shopping trips – like Christmas or birthdays – you’ll spend more and earn more. Last year, I earned $74 from buying Christmas gifts alone.
 
Not bad, right?

Note: The Rakuten link above gives you $10 for signing up and shopping.

Money saving worksheet


Ready to kickstart your savings?
Grab your free money saving worksheet:


 

1 | Toothbrushes & Toothpaste

toothbrush and toothpaste

Dentists recommend switching toothbrushes every 3 to 6 months.
 
But let’s admit it.
 
Sometimes we stretch it a little longer.
 
But here’s the deal:
 
Toothbrushes are expensive when they’re bought individually. For example, the Oral-B Pro-Health Toothbrushes are $5.30 at the local drugstore.
 
From Amazon, the 4-pack is less than $7. This means each individual brush is only $1.65.
 
So if you’re looking for things to buy in bulk, this is a great start.
 
And here’s the golden rule of bulk shopping:
 
You’re spending more money upfront so you can save more money in the long-run.
 

2 | Tampons and Pads

tampons

You probably don’t want to walk up to the checkout line with handfuls of tampons and pads.

I don’t either.
 
So instead, you can buy these online through Amazon while using Rakuten. That way, you’re earning cash back and doubling your savings through bulk shopping.
 
Plus, it beats sending your partner to the store and having him tell you:
 
“I couldn’t find what you wanted so I got these instead.”
 
Nope, no more of that.
 

3 | Meat

plate of meat and vegetables

Sale cycles run every 6-8 weeks.
 
That means if your favorite item is on sale, then grab extra because it won’t be discounted again for several weeks.
 
And here’s the thing:
 
Produce and meat are the two most expensive items in the grocery store. So when they go on sale, it makes sense to stock up.
 
But fair warning:
 
Since meat is perishable, you don’t want to buy more than what you can eat. Instead, if you really want to get the lowest prices, you should buy a FoodSaver.
 
FoodSavers vacuum seal your food for freshness. So you won’t have to worry about your food going bad before you can eat it. The vacuum seal keeps it fresher up to 5 times longer. 
 
Think about it:

The average person wastes $2,200 worth of food each year.
 
Talk about money going down the drain.
 
So if you use a FoodSaver to preserve your precious food, then it’ll pay for itself in weeks.
 

4 | Batteries

batteries

I’d be happy if I never had to buy batteries again. Not only are they expensive, but they run out at the worst times.
 
Don’t you hate having to get up to turn the TV because the remote batteries died?
 
So listen:
 
Batteries are one of the best things to buy in bulk. It will save your time and your money.
 
The trick is to buy the most common battery types like AA and AAA and keep them stored in a cool, dry place.
 
Amazon offers great deals on bulk batteries.
 

5 | Vitamins

vitamins

Vitamins almost always come in a 30, 60, or 90-day supplies. But if you want to avoid overpaying, stick with the 90-day supply.
 
The best part?

You’ll be saving yourself a surprising amount of money in the long-run.
 
Thankfully, there are a lot of amazing deals on vitamins online.
 
(If you haven’t tried Amazon Prime yet, click here to try it free for 30 days and get 2-day shipping)
 

6 | Coffee & Coffee Supplies

man making coffee

Is there really such a thing as too much coffee?
 
If you’re like me, then your day doesn’t start until you’ve had your first sip of coffee.
 
But check this out:
 
Coffee and coffee supplies are marked down when you buy them in bulk. Plus, coffee grounds, filters, and creamers have long shelf lives.
 

7 | Condoms

woman holding condom

Condoms can be expensive, but the more condoms you buy, the cheaper they are.
 
For example:
 
If you compare a 3 pack of Trojan-Enz condoms from Walgreens to a 36-pack from Amazon – you’re going from $1.99 per condom down to $0.39 per condom.
 
That’s a 143% difference.

Talk about saving money. 
 
And condoms typically don’t expire until 4 or 5 years after they’re made, so you’ll likely use them up before they go bad.
 

8 | Canned Goods

peas and carrots

Who made tuna so expensive anyway?
 
Tuna and other canned goods are expensive when you buy them individually. But most stores offer canned goods in multi-packs.
 
Canned foods have a long shelf life and they’re also easy to store, so it makes sense to pick them up in bulk.
 

9 | Trash Bags

black trash bags
Trash bags are one of the best things to buy in bulk.
 
Why?
 
Because they hardly take up any space and they’re cheap.
 
So let’s talk about savings:
 
These Tall Kitchen Trash Bags from Amazon only cost $0.09/bag when you buy a 270-ct. box, compared to $0.23 when you buy the smaller 40-ct box.
 
Trash bags are something you know you’ll need, so it makes sense to stock up.
 

10 | Toilet Paper

toilet paper

You knew I was going to say toilet paper, didn’t you?
 
Yep, it’s that one thing in your house that you never want to run out of.
 
But a word of caution:

Toilet paper takes up a lot of room, so make sure you have the storage space.
 
But, if it’s a great deal that you can’t beat, then try to find creative ways to store it. Like under your bed.
 

11 | Pasta, Dried Beans, and Rice

pasta dish

Because they last so long and don’t take up a lot of room – pasta, dried beans, and rice are easy choices for buying in bulk.
 
Pasta dishes make for quick meals during those “I don’t feel like cooking” kind of nights.

Can you relate?
 
So store your pasta, beans, and rice in a cool, dry place. They’ll last you for years.
 

12 | Light Bulbs

lightbulb

Light bulbs are easy to forget, aren’t they?
 
And when you do, it’s annoying. Because if you’ve run out of bulbs before, then you know that while using candles might seem romantic – that wears off pretty quick.
 
So here’s the deal:
 
These Sylvania bulbs are $2.61/bulb when bought in a 4-pack, but only $1.66/bulb when bought in a 24-pack.
 
That’s a 66% difference. That’s an amazing deal.
 

13 | Gum

gum

Did you know that chewing gum is the perfect way to curve your cravings?
 
It worked wonderfully for me. In fact, it was one of the tricks I used to lose 40lbs last year.
 
So while you may not be trying to lose weight, buying gum is still one of the best things to buy in bulk.
 
In most stores, you’ll find multi-packs of gum in the candy aisle. Some stores even sell gum for cheaper in large plastic containers.
 

14 | Laundry Detergent

clothes laying in pile

Let’s be honest.
 
Laundry detergent goes fast. But you need it, and you can never have enough.
 
So if you want to triple your savings, then consider making laundry detergent at home.
 
But if you’d rather buy it:
 
This larger version of the Arm & Hammer detergent only comes out to $0.07 per load.
 
That’s much better than the smaller detergents which cost an average of $0.20 per load.
 
You can’t beat it.
 
Why You Should Consider Buying in Bulk

woman holding groceries

So what makes buying in bulk worth it? And why should you do it?

Here’s why:
 
Unit Price
 
This is one of the best things about buying in bulk.
 
When you buy in bulk, you’re saving money by the unit price, which gives you phenomenal savings.
 
It Takes Less Time and Energy
 
Instead of having to make emergency runs to the store when you forgot something – you’ll have backups for what you need.
 
There Are Fewer Trips Involved
 
You save gas, too.
 
So if you’ve bought extra of the items you know you’ll use, you can make fewer trips to the grocery store because of it.
 
It’s More Green
 
A big plus of bulk buying is that it shrinks the carbon and energy “footprint” that comes from product packaging and using gas.
 
So you can feel good about saving money and the environment.
 
What should I not buy in bulk?

pink piggy bank

Here’s the deal:
 
You shouldn’t buy everything in bulk. Some things won’t make sense for your household or your budget.
 
What’s the bottom line?
 
If you won’t actually use it, don’t waste money on it.
 
Final Thoughts: The 7 Golden Rules of Bulk Shopping:
 
1. Live and die by unit price shopping

2. Stick with non-perishables.

3. Be reasonable about what you need

4. Know how much storage space you have to work with

5. Check online first, it’s usually cheaper (and use Rakuten for cashback)

6. Meet free shipping thresholds for items you know you’ll use.7. Try coupons for extra savings
 
Thanks for reading.

Money saving worksheet


Ready to kickstart your savings?
Grab your free money saving worksheet:


 

Jessica Campbell obtained her Bachelor’s of Accounting from Northwood University. She’s been a Certified Public Accountant with Collins P.C. Financial Group for over 7 years, and serves as a member of the American Institute of Certified Public Accountants. After paying off over $75,000 worth of debt, she became focused on helping others navigate their financial lives and become debt free. Connect with Jessica on LinkedIn.

CHECK YOUR CREDIT

Get your free credit score with Credit Sesame. Checking takes less than 2 minutes and will not affect your score.

Learn About Saving & Investing

Join Our Financial Newsletter

Save Money sheet
Ready to kickstart your savings?
Grab your free money saving worksheet:

Keep reading...

2 thoughts on “14 Things to Buy in Bulk to Double Your Savings”

  1. Thanks for the tip on using ebates. Honestly, it used to kinda stink. But I signed up today, and what a difference a few years make! I just earned $20. Like that. They give you $10 for signing u p when you spend $25, and well, I always need stuff. … But I don’t love Amazon for everything. You can easily be cooed and soothed into overpaying and not realizing it … My go-tos for supplements are Vitacost (they have great deals on Gluten free, special diet, organic, etc. foods also as they and ship FAST.), Swanson Vitamins (They ship SLOW, but the deals are well worth it!) and ebay (if you need one item and want free shipping — go here first.) … Also, you CAN combine Wikibuys with Ebates, and make even more, especially when you combine it with great credit card rewards.

    • Hey Nancy! I just looked up Vitacost, and they’re offering a 10% coupon if you use their app. Wooohoo! Thanks for the recommendation, I’ll be trying them soon! And you’re right about Swanson – it takes them forever to ship but you can’t beat the deals (so I try to remember to buy in advance with them)!

      I’m glad you’re liking Ebates now! I used it to buy all my Christmas presents this year. Every little bit counts, right? 🙂

Leave a Comment

Get Your Credit Score With Credit Sesame

It's free and checking won't lower your score.